CLASS A
Lincoln Southwest 65, Lincoln Northeast 61
Millard South 55, Lincoln Pius X 47
State Championship (at Pinnacle Bank Arena)
Lincoln Southwest (22-5) vs. Millard South (25-3) - 6:30 p.m.
======================================
CLASS B
South Sioux City 41, York 38 (OT)
Norris 46, Seward 39
State Championship (at Pinnacle Bank Arena)
South Sioux City (25-2) vs. Norris (19-6) - 1:00 p.m.
======================================
CLASS C1
Kearney Catholic 44, Ord 37
Lincoln Christian 84, Wahoo Neumann 53
State Championship (at Pinnacle Bank Arena)
Kearney Catholic (29-0) vs. Lincoln Christian (25-1) - 9:00 a.m.
Consolation (at Lincoln Southwest)
Ord (22-5) vs. Wahoo Neumann (21-4) - 11:00 a.m.
======================================
CLASS C2
Diller-Odell 59, Ravenna 46
Howells-Dodge 47, Ponca 44
State Championship (at Pinnacle Bank Arena)
Diller-Odell (22-4) vs. Howells-Dodge (24-3) - 4:30 p.m.
Consolation (at Lincoln Southwest)
Ravenna (22-5) vs. Ponca (22-5) - 9:00 a.m.
======================================
CLASS D1
Guardian Angels Central Catholic 67, North Central 50
Dundy County-Stratton 48, Heartland 31
State Championship (at Pinnacle Bank Arena)
Guardian Angels Central Catholic (23-2) vs. Dundy County-Stratton (27-0) - 11:00 a.m.
Consolation (at Lincoln Southwest)
North Central (20-4) vs. Heartland (22-5) - 1:00 p.m.
======================================
CLASS D2
Falls City Sacred Heart 45, Exeter-Milligan 26
Wynot 47, O'Neill St. Mary's 37
State Championship (at Pinnacle Bank Arena)
Falls City Sacred Heart (26-1) vs. Wynot (21-4) - 8:30 p.m.
Consolation (at Lincoln Southwest)
Exeter-Milligan (19-7) vs. O'Neill St. Mary's (21-5) - 3:00 p.m.
Lincoln Southwest 65, Lincoln Northeast 61
Millard South 55, Lincoln Pius X 47
State Championship (at Pinnacle Bank Arena)
Lincoln Southwest (22-5) vs. Millard South (25-3) - 6:30 p.m.
======================================
CLASS B
South Sioux City 41, York 38 (OT)
Norris 46, Seward 39
State Championship (at Pinnacle Bank Arena)
South Sioux City (25-2) vs. Norris (19-6) - 1:00 p.m.
======================================
CLASS C1
Kearney Catholic 44, Ord 37
Lincoln Christian 84, Wahoo Neumann 53
State Championship (at Pinnacle Bank Arena)
Kearney Catholic (29-0) vs. Lincoln Christian (25-1) - 9:00 a.m.
Consolation (at Lincoln Southwest)
Ord (22-5) vs. Wahoo Neumann (21-4) - 11:00 a.m.
======================================
CLASS C2
Diller-Odell 59, Ravenna 46
Howells-Dodge 47, Ponca 44
State Championship (at Pinnacle Bank Arena)
Diller-Odell (22-4) vs. Howells-Dodge (24-3) - 4:30 p.m.
Consolation (at Lincoln Southwest)
Ravenna (22-5) vs. Ponca (22-5) - 9:00 a.m.
======================================
CLASS D1
Guardian Angels Central Catholic 67, North Central 50
Dundy County-Stratton 48, Heartland 31
State Championship (at Pinnacle Bank Arena)
Guardian Angels Central Catholic (23-2) vs. Dundy County-Stratton (27-0) - 11:00 a.m.
Consolation (at Lincoln Southwest)
North Central (20-4) vs. Heartland (22-5) - 1:00 p.m.
======================================
CLASS D2
Falls City Sacred Heart 45, Exeter-Milligan 26
Wynot 47, O'Neill St. Mary's 37
State Championship (at Pinnacle Bank Arena)
Falls City Sacred Heart (26-1) vs. Wynot (21-4) - 8:30 p.m.
Consolation (at Lincoln Southwest)
Exeter-Milligan (19-7) vs. O'Neill St. Mary's (21-5) - 3:00 p.m.